Vždy ve střehu!

Ve Spojených státech amerických se v roce 1886 zrodil nový typ detektivky. Toho roku se poprvé americkým čtenářům představil geniální detektiv, inteligentní, ctnostný, spravedlivý, neústupný a nezvykle fyzicky zdatný Nick Carter. Jeho zjevení předznamenalo vznik bohaté galerie hlavních hrdinů americké detektivky, v níž jedinec bojuje se společenským zlem na vlastní pěst.

Nick Carter vstoupil jako nová postava do již zaběhnutého světa šestákových románů, které vytvořily v 60. letech 19. století základ masového zábavního průmyslu. 

Původním hrdinou těchto románů byl kovboj s vlastním revolverem, který se proháněl po Divokém západě, zjednával spravedlnost a ničil padouchy. Tento hrdina měl bezesporu vlastnosti a schopnosti supermana a líčení jeho příběhů bylo plné nejrůznějších klišé.

První šestákový román (dime-novel) vyšel v roce 1860, stál deset centů (dime = deset centů), měl podobu sešitu a jeho náklad lehce převýšil 65 000 výtisků. Osmý šestákový román však už vyšel v nákladu půl milionu a jeho obliba stále rostla.

Když do šestákových románů vstoupil Nick Carter, choval se podobně jako kovbojové. Nelítostně zjednával spravedlnost a pronásledoval padouchy, avšak jeho světem nebyl americký venkov, Nick Carter se pohyboval ve městě. Nejčastěji ho čtenáři zastihli v přístavní čtvrti a v chudinské čtvrti Bowery.

Je zajímavé, že Nick Carter je jakýmsi kolektivním výplodem, k jeho původnímu autorovi brzy přibyli mnozí jiní autoři. Příběhy s tímto nadlidsky schopným detektivem v hlavní roli se těšily nebývalé oblibě a vycházely až do roku 1915. Pak se postava Nicka Cartera uchytila ve filmovém průmyslu, kde našla své příznivce dokonce ještě v 60. letech 20. století.

Český čtenář zná Nicka Cartera hlavně ve filmové podobě z velmi populárního českého filmu Adéla ještě nevečeřela. Tento film je velmi zdařilou parodií na dokonalost a neomylnost ikony americké kultury Nicka Cartera, který proslul tím, že byl, jako správný nadčlověk, „vždy ve střehu".

ArsylineGRAPHIC & WEBDESIGN STUDIO
Varování

Zavřít