Sedm divů Bretaně

Bretaň je proslulá proměnlivým a deštivým počasím. Chvíli svítí slunce, vzápětí se přiženou mračna a dá se do deště. Večerní předpověď počasí se podobá věštění z křišťálové koule. V Bretani je lepší počítat ohledně počasí se vším.

Proměnlivé a vlhké klima přeje zelenině a také hortenziím.

Zelenina na první pohled v Bretani není vidět, hortenzie jsou však vidět všude. Nejsou to však jen tak obyčejné hortenzie, jsou samý květ, jejich keře jsou obrovské a některé květy mají v průměru až téměř dvacet centimetrů.

Hortenzie jsou rozšířené především v Asii a zahrnují přes sedmdesát druhů. V Evropě údajně žádný druh není původní. Přesto se pěstování hortenzií v evropských zahrádkách a zahradách velmi rozšířilo. Je tomu tak kvůli nádherným květům, které se na těchto keřích objevují na počátku léta a hýří barvami až do podzimu.

My ve střední Evropě se kvůli hortenziím hodně natrápíme. Vysazujeme je do rašeliny, stále obohacujeme půdu kolem jejich kořenů vším možným včetně kávové sedliny, či dlouhých železných hřebíků a jiných „zaručených“ ingrediencí.

Nevím, co s hortenziemi provádí Bretonci. Většinou se zdá, že jejich hortenzie vyrůstají jen tak na kousku jakési půdy, ale dorůstají nečekaných rozměrů, jsou bohatě rozkvetlé a samotné květy jsou daleko větší než ty naše středoevropské a jsou všude.

Asi za to může bretoňské klima. Je vlhké, proměnlivé, bez neúnosných letních veder a ničivých zimních mrazů.

Hortenziím se v Bretani líbí. Je to vidět na každém kroku.


ArsylineGRAPHIC & WEBDESIGN STUDIO
Varování

Zavřít