Neobyčejně obyčejní géniové na stopě zločinu

Penzionovaný belgický detektiv Poirot a venkovská stará panna slečna Marplová vstoupili po boku super hrdinů do detektivní síně slávy, ač jsou to postavy neobyčejně obyčejné.

Hercule Poirot je pravým opakem dokonalého super hrdiny Sherlocka Holmese. Poirot vypadá směšně, je to cizinec, takže i směšně mluví, jeho řeč, to jsou fráze z učebnic anglické konverzace. Navíc se staromódně obléká, není fyzicky zdatný, je starý a ještě k tomu marnivý a celkově působí neschopně a křehce. Ve všech jeho hendikepech, jež jsou na první pohled patrné, však spočívá i jeho síla a výjimečnost. Málokdo předpokládá, že tento směšný mužíček dokáže vyřešit složité zločiny pouze za pomoci „šedé kůry mozkové“. Ta je totiž Poirotovou hlavní zbraní. 

Poirot skládá zločin z jednotlivých střípků, které sbírá z toho, co mu kdo vypoví. Tvrdí, že nejlepší je nechat lidi mluvit, protože nakonec každý na sebe všechno řekne. A když má Poirot pocit, že je vše řečeno, zasvítí mu oči magickou zelení a uzavírá se do samoty. Tam mu jeho šedá mozková kůra správně propojí všechny jednotlivosti a on pochopí celkový obraz zločinu. Pak Poirot svou samotu opouští a svolává všechny zúčastněné k velkému finále, v němž odhalí pravdu. Ta před všemi celou dobu ležela nepovšimnuta a byla odhalena jen díky důmyslnému přemýšlení pana Poirota.

Postavou Poirota dala Agatha Christie čtenářům celého světa naději na odhalitelný řád a k tomu uspokojivý pocit, že problémy se dají vyřešit přemýšlením.

Další slavnou postavou románů Agathy Christie je proslulá slečna Marplová, stará panna, která stejně jako Poirot mate vzhledem. Vypadá křehce a mile, je nenápadná a prostá. Ovšem slečna Marplová moc dobře ví, že svět vypadá jinak, než se tváří. Celoživotním pozorováním dění na venkově se dopracovala k originální typologii lidí, která ji navede k vyřešení i těch nejsložitějších zločinů. 

Slečně Marplové nikdo nic nenalže. Na venkově viděla tolik zla, že ho prostou dedukcí kdekoliv velmi rychle pozná. A tak milá stařenka slídí a dovozuje na základě podobnosti lidských povah tak dlouho, až i seberafinovanějšího vraha dopadne a usvědčí. Slečna Marplová požívá velké úcty a respektu i v těch nejvyšších kruzích policie.

Hercule Poirot a slečna Marplová se stali zřejmě nesmrtelnými, protože jejich obliba neskončila s 20. stoletím. Naopak. Jejich obliba stále roste. Svědčí o tom řada televizních seriálů, v nichž tito detektivové vystupují, a nová a nová vydání knih po celém světě. Kdekoliv na letišti, když potřebujete knihu na cestu, určitě ve stojanech s nabídkou knih narazíte na pana Poirota nebo slečnu Marplovou. S nimi se totiž ani ve 21. století určitě nudit nebudete.

ArsylineGRAPHIC & WEBDESIGN STUDIO
Varování

Zavřít