Lupič gentleman

V roce 1907 se na světové literární scéně objevil nový typ. Byl jím okouzlující rošťák, mistr převleků a improvizace a skvělý protihráč policie Arsène Lupin. Jeho tvůrce Maurice Leblanc začínal jako autor psychologické prózy. V pozdějším věku Leblanc stvořil postavu lupiče-gentlemana a teprve díky této postavě se stal světově proslulým.

Arsène Lupin čtenáře bavil. Byl to záhadný muž bez minulosti. Měnil barvu vlasů nebo vousů, dokázal změnit svůj hlas, zkřivit si ústa, vyrobit si povislou bradu a křivá záda, vstřikoval si parafín pod kůži, měnil barvu pokožky duběnkovou kyselinou, vytvářel vyrážku pomocí šťáv vlaštovičníku. Jeho triky byly dokonalé, takže ho u soudu nepoznával ani policejní inspektor, pokládal ho za někoho jiného.

V dnešním světě by Lupin neobstál, ale v roce 1907 ještě nikdo neužíval k identifikaci ani otisky prstů, natož jiná biometrická data, a taky bylo daleko k plastickým operacím, takže Lupinovy triky působily věrohodně.

Knihy o Lupinovi byly často parodií, v nichž Leblanc reagoval na postavu Sherlocka Holmese. Lupinovi málokdo stačil, každého protivníka převezl. Protivníkem na úrovni byl pouze jistý Herlock Sholmes s pomocníkem Wilsonem. Později v příběhu Dutá jehla, který ovšem není parodií, ale románem vášně, je silným protivníkem Arsèna Lupina sedmnáctiletý student Isidor.

Pro Arsèna Lupina nebyl zločin podlým primitivismem. Arsène Lupin hrál hru, ve které mu byla dokonalým protihráčem policie. Arsène Lupin budil obdiv a respekt, a to nejen u svých přátel, obdivovali ho i jeho nepřátele, nezřídka dokonce i jeho oběti.

Příběhy Lupiče gentlemana se rychle rozšířily po celé Evropě. Čtenářům učarovala Lupinova francouzská ironie proložená vlastenectvím a krásnými ženami.

Maurice Leblanc navždy změnil postoj detektivního žánru k ženám. Zatímco Holmes ženy jako vášeň naprosto v duchu viktoriánské Anglie odmítal, Lupin v tradicích francouzského románu ženy jako vášeň přijal, nádherné ženy byly ve světě lupiče-gentlemana nezbytností. Od dob Arsèna Lupina se ženy jako vášeň nadobro v detektivní literatuře zabydlely.

Arsène Lupin se stal prvním hrdinou s rysy supermana. Logika jeho příběhů sice pokulhává, ale čtenář se při četbě natolik dobře baví, že absenci logiky autorovi milerád odpouští.

Lupič gentleman si získal hned od roku 1907 velké sympatie a vytvořil základ mnoha populárních postav nejrůznějších žánrů zábavy v průběhu celého 20. století. Velkou oblibu tohoto hrdiny dokládá i to, že se dostal několikrát na filmová plátna, dokonce se stal hrdinou televizního seriálu.


ArsylineGRAPHIC & WEBDESIGN STUDIO
Varování

Zavřít