Královna detektivky

Když kdysi mladá žena Agatha vymýšlela svou první zápletku pro svou první detektivku, nemohla ani v nejbujnějších představách tušit, kolik zápletek za svůj dlouhý život vymyslí a jak nadšené čtenáře bude mít. Zanedlouho uplyne už celé století od okamžiku, kdy jí vyšla první kniha, a stále má po celém světě své dychtivé čtenáře, kteří se znovu a znovu noří do jejích brilantních příběhů.

Řeč je o královně detektivního žánru, o Agathě Christie.

Agatha Christie od začátku svého psaní myslela hlavně na čtenáře a čtenáři jí jsou za to dodnes vděční. Jméno Agatha Christie prodalo už přes dvě miliardy knih po celém světě. Konkurovat tomuto jménu v prodeji počtu výtisků může pouze Bible a Shakespeare.

Agatha Christie dodala detektivnímu žánru své osobité kouzlo. Začínala v době, kdy už byla detektivka velmi populární a v každé civilizované zemi psaly stovky a stovky autorů detektivní příběhy nevalné úrovně. Nakladatelství chrlila jeden detektivní titul za druhým.

Čím to, že zrovna Agatha Christie nad všemi tak vynikla?

První kouzlo spočívá v geniálně propracovaných zápletkách. Agatha Christie ve svých knihách hraje se čtenářem dokonale hru na kočku a na myš. Pohrává si se čtenářem, nechává ho pracně dedukovat vlastní závěry, ale ve velkém finále všechny čtenářovy dedukce překvapivě rozdrtí. A čtenář jí v duchu ze srdce blahopřeje k tomu, jak ho dokázala báječně vodit za nos.

Druhé kouzlo spočívá v přesvědčení Agathy Christie, že zlo má být potrestáno. Agatha Christie nevidí zlo jako produkt společnosti, nechápe zločince jako oběti nevhodného prostředí. Agatha Christie je velice mravná, zlo je pro ni zlo, a pokud člověk myslí a jedná pod vlivem zla, má být potrestán. K tomuto účelu stvořila celou galerii úžasně chytrých postav, které dokážou odhalit každou nepravost. Agatha Christie působivě věří ve spravedlnost a dokáže s ní ve většině svých knih věrohodně pracovat.

Třetí základní kouzlo Agathy Christie spočívá v důkladné znalosti prostředí a postav a v její neobvyklé schopnosti přetavit je do svých knih. Agatha Christie dokázala vytvořit svůj vlastní autorský svět jako velmi blízký obrovskému množství lidí. Používala při tom postupy pokleslé literatury, ale činila tak s půvabem, grácií a nadhledem génia.

Celoživotním cílem Agathy Christie bylo nabídnout čtenářům chvíle úlevy a zapomnění formou ušlechtilé hry. Své dílo začala tvořit v období mezi dvěma světovými válkami, v době plné úzkostí z napětí, které záhy po skončení první světové války věstilo válku další. Během četby jejích knih se čtenář uklidnil, srovnal si myšlenky a ještě se k tomu královsky pobavil. 

Agatha Christie byla, je a zřejmě ještě dlouho bude báječná značka.

ArsylineGRAPHIC & WEBDESIGN STUDIO
Varování

Zavřít