Virtuální listování 1

Klimkovice jsou zvláštní město. Představte si malinké městečko v hranicích průmyslové metropole zadýchané pokusy o záchranu starých časů a máte před sebou Klimkovice jako vyšité. Kdysi do Klimkovic vedla tramvajová trať, jezdila tu tramvaj, co se jí říkalo bedna, a Klimkovice měly docela pěkné náměstí s historickými domy. Pokud byste tyhle staré Klimkovice chtěli navštívit, doporučuji vřele přečíst si Vlčí jámu. Jo, ten slavný příběh se odehrává právě tady, v Klimkovicích. Pak ale přišla Second World War, teda druhá světová válka, a s Klimkovicemi dost zametla. 

Ve Slezsku si vyřizovali si účty Němci, Češi, Poláci i Slezané, a aby toho nebylo málo, Slezskem na samém konci toho odporného období prošla se vší brutalitou fronta. Možná vám to připadá divné, že sem tohle všechno tahám, ale pokud stojíte v Klimkovicích na náměstí, musíte to vědět, protože jinak byste nepochopili, proč jižní strana náměstí dýchá romantikou starých časů a západní vypadá jako zapomenutá socialistická výstavba. Klimkovice při přechodu fronty byly zčásti vybombardovány, zčásti rozstříleny a následně ještě zčásti vyhořely. 

Pokud si myslíte, že to je celé, jste na omylu. 

Ostrava v čase budování radostné socialistické společnosti pohltila spoustu kdysi samostatných lokalit. Nevím, jestli se snažila vtáhnout do sebe i Klimkovice, možná to tak bylo, možná ne, ale Klimkovice jsou pořád samostatným městem, což bezesporu stálo místní dost úsilí. Pak přišla éra svobody a na kopci nad Klimkovicemi se objevil pohrobek socialismu, hypermoderní lázeňský areál. Projekt lázní vznikl na konci osmdesátých let a lidí z Klimkovic se nikdo na nic neptal. Najednou měli za humny tuhle optimistickou nádheru a s ní globální svět. Jasně, řeknete si, lidi mají práci, podporujeme lázeňství a turistický ruch. Jo, to je ok. Pokud milujete průmyslové zóny. Tyhle lázně, vážení, totiž ničím jiným nejsou. Je to průmyslová zóna, kam se chodí těžit z nemocí. ArsylineGRAPHIC & WEBDESIGN STUDIO
Varování

Zavřít